Zakaj je lizanje pomembno za konje in katere vrste lizik obstajajo?
Pavel Frček

Avtor: Pavel Frček

29.03.2023

Zakaj je lizanje pomembno za konje in katere vrste lizik obstajajo?

Številni minerali, kot so natrij, klor, kalcij, magnezij ali fosfor, ne smejo manjkati v prehrani nobenega konja. Ker naravna sestava trave ali sena ne more zadovoljiti potreb konj v tem pogledu, jim je treba te snovi zagotoviti v drugi obliki. Lizanje je praktičen in učinkovit način za vnos mineralov v telo konja. Zahvaljujoč lizanju lahko konji nenehno dopolnjujejo raven primanjkljaja mineralnih snovi, kar prispeva k ohranjanju dobrega zdravja in pravilnemu poteku cele vrste procesov v telesu. Zadosten vnos mineralov na primer pomaga preprečevati dehidracijo, zmanjšuje tveganje za kolike ali preprečuje utrujenost mišic ter podpira reproduktivne sposobnosti. Nekatere lizike so poleg mineralov tudi vir prav tako pomembnih vitaminov.

Vrste lizik za konje

Na izbiro je veliko različnih vrst lizik za konje. Izberete lahko solno liziko, univerzalno mineralno liziko ali specializirano mineralno liziko, odvisno od tega, kaj vaši konji potrebujejo. Poglejte izbrane vrste lizik za konje.

Solna lizika

Za dopolnitev natrija in klora se uporablja tako imenovana solna lizika, ki je narejena iz čiste soli brez primesi mineralov. Konji naj imajo vedno na voljo solne lizike. Alternativa soli za lizanje iz čiste kamene ali vakuumske soli je himalajska sol za lizanje, ki vsebuje sledove številnih drugih mineralov.

Mineralne lizike

Sol je tudi osnova mineralnih lizik za konje. Dopolnjevanje z mineralnimi snovmi pa dvigne sposobnosti lizanja mineralov na višjo raven. Glede na vsebnost različnih mineralnih snovi lahko učinkovito rešuje na primer presnovne motnje, nekakovostno krzno, krhka kopita, oslabljeno sposobnost razmnoževanja ali težave z mišicami. Mineralna lizala so običajno na voljo z različnimi okusi, s katerimi lahko svojim konjem zagotovite bolj okusno in raznoliko prehrano na pašniku in v hlevu. Lizike imajo pogosto sadni okus ali lahko vsebujejo melaso za sladek okus (mineralna melasa).

Mineralne lizike z biotinom

Biotin, ki ga lahko dodamo mineralni liziki, blagodejno vpliva na strukturo in trdnost kopita, saj podpira tvorbo keratina – roževine. Prispeva tudi k dobremu zdravju dlake in kože ter izboljšuje imuniteto.

Mineralna probiotična lizika

Mineralna probiotična lizika vsebuje žive kvasovke in blagodejno vpliva na prebavni in imunski sistem. Živ kvas pomaga zagotoviti boljšo prebavljivost vlaknin iz sena in slame. Splača se ga uporabiti predvsem pri prehodu s paše na krmljenje s senom ali slamo za preprečevanje driske.

Rastlinska lizika

Rastlinska lizika je specialni mineralni lizalnik obogaten z zeliščno mešanico. Zaradi svoje sestave lahko okrepi črevesno steno in ustvari neugodno okolje za vse endoparazite. Z njegovo pomočjo se lahko podaljša interval rednega razglistenja.

Mineralne snovi v lizikah za konje

V konjskih lizikah se pojavlja veliko pomembnih mineralov in vsak ima svoj pomen. Povečano potrebo po določenem mineralu lahko prepoznate po zdravstvenih težavah konja, pa naj gre za fizično težavo ali njegovo nestandardno vedenje, na primer razdražljivost. V naslednjem pregledu boste našli pomen mineralov za zdravje konj.


  • Natrij – Natrij, ki ima v soli (in torej v čisti soli) okoli 39-odstotni masni delež, prispeva k ohranjanju stabilnosti notranjega okolja organizma, predvsem pa skrbi za vzdrževanje ravnovesja tekočin v celicah in v medceličnih prostorih. Kakovost prenosa živčnih impulzov je odvisna tudi od natrija pomembno sodeluje pri nemotenem delovanju mišic.

  • Klor – Klor, druga osnovna sestavina soli, je prav tako zelo pomemben. Klor je v obliki klorovodikove kisline nepogrešljiv del želodčnih sokov in tako pomaga zagotoviti optimalno okolje za pravilno delovanje prebavnih encimov. Dobra prebavljivost omogoča boljši izkoristek potenciala krme, klor podpira predvsem sposobnost prebave beljakovin.

  • Kalcij – Kalcij ima pomembno vlogo pri izgradnji kostnega tkiva. Pomanjkanje kalcija lahko privede do bolezni okostja in sklepov ali deformacije kosti ter lahko vodi tudi do osteoporoze.

  • Magnezij – Magnezij vpliva na stotine reakcij, ki potekajo v konjskem telesu. Temeljno vpliva na delovanje mišičnega in živčnega tkiva. Pomaga tudi pri vzdrževanju normalne ravni krvnega sladkorja in pravilnega krvnega obtoka ter prispeva k sintezi beljakovin v telesu, ki so pomembne za zaščito, rast in obnovo tkiv. Optimalna raven magnezija pozitivno vpliva tudi na psiho konj – zmanjšuje njihovo razdražljivost.

  • Fosfor – Fosfor je skupaj s kalcijem pomemben dejavnik pri tvorbi kosti in zob. Pomanjkanje fosforja je možen vzrok za nenaklonjenost prehranjevanju, kar vodi v hujšanje ali neplodnost.

  • Cink – Cink je razmeroma pogosto pomanjkljiv element pri konjih. Vsekakor ga ni dobro zanemariti, saj lahko pomanjkanje cinka povzroči povečano krhkost kopit, slabo stanje dlake brez leska ali nezmožnost učinkovitega izločanja toksinov iz telesa. Cink pomaga tudi zmanjšati tveganje za glivične bolezni.

  • Kalij – Kalij prispeva k normalnemu delovanju živcev in mišic ter podpira pravilno delovanje presnove ogljikovih hidratov.

  • Mangan – Mangan ima pomembno vlogo pri tvorbi kosti in vezivnega tkiva. Njegova raven v telesu vpliva na presnovo ogljikovih hidratov in maščob, rast in razvoj konj ter reproduktivne sposobnosti.

  • Železo – Železo ima pomembno vlogo pri tvorbi rdečih krvničk in je zato potrebno za pravilno oksigenacijo organizma.

  • Selen – Selen je antioksidant, zato omejuje delovanje kisikovih radikalov in ščiti celice pred poškodbami. Ima sinergijski učinek z vitaminom E, ki ščiti celične membrane. Celice skeletnih mišic so še posebej občutljive na poškodbe celične membrane. Poleg tega selen pozitivno vpliva na imunski sistem in plodnost ter nevtralizira škodljive snovi v telesu.

  • Kobalt – Kobalt vpliva na rast konj, hematopoezo in delovanje številnih encimov, zato je od njegove ravni odvisen potek številnih biokemičnih procesov v telesu.

  • Baker – Baker pomembno prispeva k kalcifikaciji kostnega tkiva in zmanjšuje tveganje za ortopedske bolezni.

Povezani članki

Vitamini za perutnino

18.10.2024

Vitamini za perutnino

Pri reji perutnine se je dobro zavedati, da mora biti naša perutnina dobro hranjena, zdrava in vesela, če želimo doseči največjo produktivnost. Seveda večina rejcev daje svojim kokošim, racam, gosam ali drugim predstavnikom domače perutnine uravnoteženo krmo, veliko gibanja na svežem zraku ter kakovostno, redno vzdrževano in očiščeno rejsko opremo, a če se res želimo potruditi , je priporočljivo razmišljati tudi o rednem dodajanju visokokakovostnih vitaminov in mineralov za kokoši nesnice.  Preberite naš članek, kjer vam bomo povedali, kako piščancem dodati kalcij ali druge vitamine, ki jih ne smete pozabiti.
Preberi članek
Kako pobrati in predelati pridelek?

14.10.2024

Kako pobrati in predelati pridelek?

Jesen je tu, zato je čas za žetev in nato predelavo našega bogatega pridelka. Da bi zagotovili največjo kakovost in obstojnost sadežev našega vrta, je potrebno vse pravilno načrtovati in paziti na pravilne tehnike. Pri nas se pozanimajte, kako predelati pridelek, da bo čim dlje ohranil svojo hranilno vrednost in okus. 

Preberi članek
Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

09.10.2024

Kako ugotoviti, da je kokoš bolna?

Zdravje kokoši je ključnega pomena za vsakega dobrega rejca, zato je pomembno vedeti, kako prepoznati znake bolezni piščancev in kako ohraniti svoje kokoši zdrave. V prispevku si bomo ogledali, kako prepoznamo bolne piščance, katere so najpogostejše bolezni in kako pravilno pristopiti k preventivi in ​​zdravljenju.

Preberi članek

NAGRADNA IGRA: Prijavite se na novice

in si zagotovite dopolnilno krmo ACIDOMID.